Beslenme Destekleri VÜCUT GELİŞTİRME

Protein Tozu Zararlı mıdır?

Sağlıklı bir yaşam için, ya da halk diliyle “vücudumuzun ve kafamızın iyi çalışabilmesi için” günlük alınması gereken bir protein miktarı vardır. Tabii ki öncelikli tercih, bu ihtiyacın doğal besinlerden karşılanmasıdır.

PROTEİN NEDİR ?

Protein tozları hakkında öğrenmek istediğiniz her ayrıntıyı sizlerle paylaşmadan önce kısaca proteinin tanımı yapmakta yarar görüyorum.

Proteinin yaşam için hayati önemi, eksikliğinde ortaya çıkabilecek rahatsızlıklar, başlı başına incelenmesi gereken ayrı bir konudur. Ama özetle proteinler, vücutta “Gelişme” kelimesinin geçerli olduğu her organ için “olmazsa olmaz” bir yapı taşlarıdır.

Gelişme kelimesini sakın sadece kas gelişimi olarak düşünmeyin, beyin ve dolayısıyla zeka gelişimi için de en önemli faktördür proteinler. Bu nedenle daha gelişmiş ve beslenme bilinci oluşmuş ülke insanlarının, zeka düzeyleri çok daha üst seviyededir…

PROTEİN TOZU NEDİR ?

Protein tozları, soya unu, yumurta beyazı, süt tozu, peynir altı suyu gibi doğal gıda ekstreleri ve bazı vitamin karışımından oluşur.
Ama burada sözünü ettiğim protein tozları normal, ilaç katkısız, güvenilir ülkelerin ve şirketlerin üretimi olanlardır.
Bunların ayrımı ve seçimi, nasıl yararlı ya da nasıl zararlı olabilecekleri, alırken nelere dikkat edilmesi gerektiği, kullanım şekilleri ve hangi ülkelerin protein tozları daha güvenilir sorularının cevapları çok önemlidir.

PROTEİN TOZU NEDEN KULLANILIR ?

Sağlıklı bir yaşam için, ya da halk diliyle “vücudumuzun ve kafamızın iyi çalışabilmesi için” günlük alınması gereken bir protein miktarı vardır. Tabii ki öncelikli tercih, bu ihtiyacın doğal besinlerden karşılanmasıdır.

Bu da nerede olursanız olun, her gün aksatmadan, et, balık, tavuk (1.sınıf proteinler içeren) besinleri tüketmek anlamına gelir.

Gerçekçi olmak gerekirse, Geleneksel Türk Mutfağı düşünüldüğünde;

Çalışan insanlar sabah kahvaltılarını çoğunlukla poğaça, simit çay, ya da dışarıda fast-food tipi geçiştirip ya da öğlen iş yerinde çıkan karbonhidrat ve yağı bol besinler tüketmekte veya öğrenci ise kantinde tost – kola tüketmektedirler. Hatta bazen iş yoğunluğuna göre öğle yemekleri atlanır.

Bırakın dışarıda olanları, ev işi yapan kadınlar da çoğunlukla protein hesabı yapmaksızın o an bulduğu, çoğu zaman pratik, damak tadına uygun besinleri gelişigüzel tüketir.
İşte protein tozları bu nedenlerle eksik kalan miktarın en çabuk ve zahmetsiz karşılanmasını sağlar. Protein tozu karışımının hazırlamanın zor olabileceği ortamlarda pratik protein barlar da kullanılabilir.

PROTEİN TOZLARI ZARARLI MIDIR ?

Protein tozları birçok kişinin, özellikle spora yeni başlayan gençlerin ailelerinin endişe duydukları bir konudur. Bunun sebebi, çoğu konuda olduğu gibi eksik ya da yanlış bilgilerdir.
Bu konuda öncelikle bilinmesi gereken husus, protein tozlarının ilaç olmadığıdır. Dolayısıyla güvenilir markaların ve katkısız olan protein tozları kesinlikle zararlı değildir.

PROTEİN TOZLARI NEDEN ZARARLI SANILMAKTADIR ?

Protein tozlarının, zararlı sanılmasının en büyük nedeni, spor yapan bazı kişilerin çabuk gelişmek için kullandıkları bazı doping ilaçları gurubundan olduğunun düşünülmesidir.

Bu ilaçlar hormon ve anabolizan tipi doping maddesi ilaçlardır ki, bunlar çok zararlıdır.
Zamanla karaciğer, böbrek, prostat ve vücudun kendi hormon üretme sistemine zarar verir.

PROTEİN TOZU ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

Protein tozları temel olarak ikiye ayrılır:
Whey (çabuk sindirilen) ve Kazein (uzun sürede sindirilen) protein tozlarıdır.

Whey protein tozları çabuk sindirildiği için genelde antrenmanın hemen sonrasında alınarak yıpranan kasların yıkıma uğramasını engelleyip onları beslemek için kullanılır. Ama protein bakımından yetersiz beslenilen bir gün antrenmandan kısa süre (yarım saat) önce de alınarak daha iyi bir antrenman çıkarmanızı sağlar.

Kazein protein tozları ise uzun zamanda sindirildikleri için kişilerin uzun süre protein alma imkanı bulamadıkları durumlarda tercih edilebilir. Mesela düzenli ve sürekli protein alma ihtiyacında olan, ağır antrenman yapan sporcular ya da çok zayıf olup kilo almaya çalışan kişiler gece yatmadan önce alırlarsa vücut 7 – 8 saat proteinsiz kalmamış olur.
Ama günlük yaşantıda yukarıda belirttiğim özel durumlar yoksa genelde Whey protein kullanılır.

Protein tozları yukarıdaki iki ana gurubun dışında, içlerindeki karbonhidrat oranlarına göre de farklılık gösterirler. Kilo almak isteyenler karbonhidrat oranı fazla olan protein tozlarını tercih edilebilecekleri gibi, profesyoneller ve günlük hayatta karbonhidratı alıp protein tozunu fazla oranda, karbonhidratsız almak isteyenler için İzole protein tozu idealdir.

PROTEİN TOZUNU KİMLER KULLANABİLİR?

Protein tozunu, hamileler, 12-13 yaş altı çocuklar, karaciğer ve özel bazı hastalıkları olanların haricinde; günlük yeterli protein miktarını alamayan herkes kullanabilir. Ama sürekli vurguladığım gibi katışıksız protein tozu olması şartı ile…

Özetle protein, sporcular için ne kadar önemli ise, günlük hayatını sürdüren herkes için de o kadar önemlidir. Değişen yalnızca kişinin ihtiyacı olan miktardır.

KADINLAR PROTEİN TOZU KULLANABİLİR Mİ?

Gayet doğal olarak kadınlar da protein tozu kullanabilir. Zamansızlık ya da iş yoğunluğundan öğün atlama durumu varsa, ya da o gün doğal protein ihtiyacını alamadığını düşünen bir kadın, protein eksikliğini protein tozu ya da protein barı ile karşılayabilir.

Böylece fiziksel ve zihinsel performansını yüksek tutabilir.

SİZE UYGUN PROTEİN TOZU HANGİSİDİR?

Sizin için uygun protein tozu, vücudunuzdaki yağ oranı ve amacınızla doğrudan ilgilidir.

Zayıf ve kilo eksiği olan biriyseniz içinde karbonhidrat oranı fazla olan Whey protein almalısınız.
Normal ya da hafif yağlı iseniz karbonhidratı çok az protein oranı fazla olan Whey protein istemelisiniz.
Şayet sıkı antrenman yapan bir sporcu iseniz alacağınız proteinin çeşit ve miktarı yılın ve antrenman takviminizin dönemlerinde değişecektir. Bunu birlikte çalıştığınız antrenörünüzle birlikte ayarlamalısınız.

PROTEİN TOZU KULLANMADAN VÜCUT GELİŞMEZ Mİ?

Protein tozu hiç kullanmadan ve doğal proteinli besinleri tüketerek de vücut geliştirebilirsiniz. Fakat tamamen doğal proteinli beslenme, teorik olarak mümkün olsa da uygulamada çok zordur. Çok ince öğün ve protein miktarı hesaplamalarını, günde dört beş öğün yemek hazırlamayı ve dolayısıyla vakit ve emek gerektirir.
Zamanın artık daha da önemli olduğu 21. yüzyılda, iş, okul ve diğer koşuşturmalar arasında her gün aksatmadan bunu yapabilmek adeta “adanmışlık” ister. Modern insanlar, doğal proteinli yiyecekleri maksimum tüketip günlük protein alımının eksik kaldığı durumlarda ise, protein tozu ile açığı tamamlamaktır.
Bu nedenlerle özellikle kas geliştirmek amacında olanların kullanmaları gerekebilir.

PROTEİN TOZUNUN YAN ETKİLERİ VAR MIDIR?

Eğer size uygun protein tozunu önerilen miktarda kullanırsanız hiçbir yan etkisi yoktur. Ancak önerilenden fazlası karaciğeri zorlayabilir.

PROTEİN TOZU ÜRÜNLERİNDE RAF ÖMRÜNÜ UZATAN KATKILAR ZARARLI MI?

Günlük hayatımızda hazır çorbalardan, işlenmiş et ürünlerinden, konservelerden hatta uzun ömürlü sütlere kadar düşünmeden tükettiğimiz sayısız üründe raf ömrünü uzatan katkılar vardır. Protein tozunun raf ömrünü uzatan katkılar kesinlikle bu ürünlerdeki katkılardan daha fazla zararlı değildir…

PROTEİN TOZU NE KADAR KULLANILMALIDIR ?

Genelde, protein tozu kutusunun üzerinde standart kullanım miktarı belirtilir.

Ama sizin için ideal olan miktar, o günkü aldığınız doğal protein miktarına, sporcu olup olmamanıza ve vücut ağırlığınıza göre değişir. Günlük protein miktarı kişinin kilosu başına ortalama bir gramdır. Bu miktar sporcularda iki grama kadar çıkar…

Örneğin: 60 kilo iseniz ve günde spor vs. gibi ekstra enerji sarf etmiyor iseniz;
Günde 60 gr saf protein almanız gerekir, spor yapıyorsanız bu miktar 90 -120 grama çıkar. Eğer o gün üç öğünde de yeterli doğal proteinli gıdalar tüketti iseniz, öğle ve akşam yemeği arasındaki uzun boşlukta örneğin öğle yemeğinden 2- 2,5 saat sonra bir ölçek (Doz) protein tozu bile yeterli olabilir.
Eğer bu üç öğünden proteinsiz beslendiğiniz öğün ya da öğünler varsa, o öğün de bir doz almalısınız. Hesaplamaları yaparken besin tablosuna bakarak besinlerin 100 Gramında bulunan protein miktarına dikkat etmeniz önemlidir.

PROTEİN TOZU ALIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Protein tozu alırken öncelikle tanınmış besin marketlerden ve eczanelerden almalısınız. Yukarıda paylaştığım bilgiler doğrultusunda size uygun olan türdeki protein tozunu istemelisiniz.

Bunların dışında sizlerle her yerde bulamayacağınız ve çok kişinin bilmediği bir bilgiyi paylaşmak istiyorum:
Alacağınız ürünün mutlaka Almanya, İngiltere, Fransa gibi bir batı Avrupa ya da tercihen Amerikan ürünü olmasına dikkat edin. Yaşı uygun olanların hatırlayacağı, eskiden Demirperde ülkesi denilen Romanya -Bulgaristan- Macaristan gibi ülkeler doping ile anılan ülkelerdi. Bu ülkelerdeki bazı üreticilerin hala eski alışkanlıklarını devam ettirerek, ürünün daha etkili olması ve bu sayede satışını artırmak amacıyla protein tozlarına hormon, steroid gibi maddeleri kattıkları, bizim gibi konuyla yakından ilgili olanların iyi bildiği bir husustur. Elbette, bu ülkelerdeki tüm protein tozu üreticilerinin hepsini itham ediyor değilim.

Dengeli beslenmenin ve yeterli protein alımının yaşam kalitenizi artıracağından emin olabilirsiniz.

  1. hocam önerebileceğiniz, ben bu markaya kefilim diyebileceğiniz bir marka var mıdır? varsa paylaşabilir misiniz

    Beğen

  2. sn aliyar hocam 50 yaşındayım,yaklaşık 12 yıldır spor yapıyorum,daha önceleri bilinçsiz hoca ve benim dikkatsizliğim sonucu 2 yıl once bel fıtığı ameliyatı geçirdim,ameliyattan sonra daha bilinçli spor yapmak adına çok araştırmalar yaptım ve sizin paylaşımlarınızdan çok faydalandım,keşke sizin gibi bilinçli eğitimli spora ve sporcuya saygı duyan hocalar çoğalsa,malesef fıtness sporuna gelenlerin çoğu sırf gösteriş için geliyor,kaslarım şişsin gibi..sizinle şunu paylaşmak istiyorum,şişmek bu kadar önemlimi,spor yapınca illaki bir yerlerimiz zaten kendiliğinden şekilleniyor ve protein tozu kullanmadan spor yapılmazmı? ben yıllardır yapıyorum hocam ve hiç kullanmadım ve kullanmayacağımda,ben işlenmiş hiç bir gıda tüketmemeye çalışıyorum,kuruyemişi dahi paketlenmiş almamaya çalışıyorum,sütü açık sütçüden yoğurdu evde eşim mayalıyor,salam sucuk yerine parça eti tercih ediyorum..sn hocam siz gerçekten bu işin duayenisiniz belliki ve çok kibar birisiniz(videolarınızın çoğunu izledim) protein tozu alınca daha ağır kaldırıyorsunuz ve daha çok kas kütlesi oluyor,hocam olmasın ne olurki,oldugu kadar,erkeklerin çoğu ztn hamile kadın gibi,bırakın kası yag deposu toplumun buyuk bır kesimi…sizden ricam protein tozu alıp 3 ayda şişeceğinize( bence yapay ve abartılı olduğu için estetik değil) yıllarca sakin sakin sporumuzu yapıp ve düzenli beslenerek çevreye örnek olmak daha iyi değilmi..şunuda biliyorum siz önce doğal beslenin yetmezse protein tozu diyorsunuz ama bende diyorumki protein tozu olmadanda spor oluyor ve çokta güzel oluyor,sizden bu konuda sporcu camiasına hem hoca hem ağbilik yapmanızı temenni ediyorum.saygıalr sevgiler sunuyorum.

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: