HAKKIMDA

Mesleki Kariyer

İşletme isimlerinin başlarında belirtilen tarihler, Aliyar Söylerkaya’nın bu yerleri kurduğu ve yönettiği tarihlerdir. Kendisi ile tanınan ve sevilen işletmeler, ondan sonra da spor severlere hizmet vermeye devam ettiler.

1976 – 1978 TCDD Demirspor Kulübü – Kondisyoner

Demirspor güreş, judo, futbol kulübünde kondisyoner olarak meslek hayatına başladı. O yıllarda ülkede kondisyonerlik başlı başına bir antrenörlük branşı değildi. Branş antrenörleri kondisyon çalışmalarını da yürütürlerdi. Kulübün kondisyon departmanını oluşturdu.

Bilinçli kondisyon çalışmalarının etkisiyle, kulüp üst üste şampiyonluklar kazandı.

1978 – 1980 Anadoluhisarı Spor Akademisi – İdari Müdür

Spor Akademisinin kadro sınavını kazandı, Akademinin en genç İdari Müdürü olarak atandı. Spor Akademisi, ilk yıllarında Marmara Üniversitesine bağlı değildi. Aliyar Söylerkaya, yöneticilik vasfı ve spordan gelen disiplini ile bu oluşuma katkıda bulundu. Akademide Fitness Departmanını oluşturarak fitness çalışmalarının başlatılmasında öncülük etti.

1981 – 1983 yılları arasında yarışma için gittiği Avrupa’da kaldı. Orada yaşadığı süre içerisinde İngiltere, Hollanda, İsviçre, İtalya, Fransa ve Belçika’daki modern fitness merkezlerini ve sektörü inceledi. Bu dönemden söz edilmesinin nedeni, bu gözlemlerin ileriki yıllarda kuracağı fitness merkezleri için bir altyapı oluşturmasıdır.

1980 -1987  Fitness Sektörüne Geçiş Hazırlıkları

Aliyar Hoca’nın milli sporcu ve antrenör olarak ülke sporuna hizmet ettiği bu yılların sonu, fitness sektörüne geçişinin başlangıç yılları oldu. O yıllarda ülkemizde fitness henüz gelişmiş bir sektör değildi. Bu nedenle sporseverler çok az sayıda mevcut bulunan küçük spor salonlarına devam ediyorlardı.

Tamamen fitness sektörüne yönelen Aliyar Hoca’nın kurduğu fitness merkezleri başta Eurogym olmak üzere çok yoğun ilgi gördü. Bu merkezler ülkemizdeki fitness merkezi tanımına uyan ilk spor salonları oldukları için Aliyar Hoca ile sektörde birçok ilk’e öncülük ettiler.

O zamana kadar İstanbul’da birkaç hastanede sadece kalp eforu ölçmek için kullanılan cardiovascular aletler (koşu bantı vb) spor salonlarına girdi. Step çalışmaları henüz dünyada bile yeniyken Türkiye Reebok Step Takımını transfer ederek ABD’deki spor salonları ile aynı anda step çalışmalarını başlattı.
SPA hizmetlerini spor salonlarına dahil eden ilk işletmecilerdendir. Üyeler için çeşitli sosyal etkinlikler düzenleyerek fitness merkezlerine “kulüp” kimliği kazandırdı.

Günümüzde bu etkinliklerin birçok fitness merkezinde uygulanması olağan bir hale gelmiştir. Ancak o yıllarda, holding destekli büyük yatırımlı spor tesislerinin henüz bulunmadığını ve diğer sektörlerden kazanılan sermayenin fitness sektörüne aktarılmadığını göz önüne alırsak Aliyar Hoca’nın sektördeki yeri daha iyi anlaşılacaktır.

1987 – 1989 Dalyan Kulüp

Tenis, Yüzme, Restorant gibi komplike bir tesis olan Dalyan Club’ın Fitness Departmanını kurdu. Mekan dizaynı, ekipman sağlanması, ekip kurulması ve organizasyonunda görev aldı. 2 yıl Fitness Merkezini yönetti.

Seçkin bir üye profiline hitap eden kulüpte, Fitness Merkezindeki canlılık ve motivasyon kulüpteki diğer tüm aktivitelere lokomotif oldu.

1989 – 1991 Universal Gymnasium

Şaşkınbakkal’da kurulan bu tesis sportif aktiviteleriyle ve SPA hizmetleriyle fitness müdavimlerinin buluştuğu sayılı yerlerden biri haline geldi.

1991 – 1994 EuroGym Suadiye

90’ların başlarında, holdinglerin sektöre büyük yatırımlar yapmaya henüz başmadıkları bir dönemde, Anadolu yakasında çağdaş anlamda fitness hizmeti veren ve sektörde birçok ilke öncülük eden Eurogym’i kurdu.

Üye profili, aralarında sanatçı, tanınmış işadamı ve medyatik birçok şahsiyetten oluşan Eurogym, yıllarca Bağdat Caddesi’nde bir marka oldu.

Dünyada henüz Step akımının yeni yeni başladığı dönemlerde, Reebok Step Takımı ile Eurogym Türkiye’yi Step ile tanıştırdı. Dönemin en popüler TV dizisi Tatlı Kaçıklar’a da devamlı çekim mekanı oldu.

Yıllarca sportif ve medyatik alanda popülerliğini koruyan Eurogym, aynı zamanda ilk SPA hizmetleri verilen ve üyeleri ile çeşitli sosyal organizasyonların düzenlendiği ilk kulüp olmuştur.

1994 – 1996 Taç Gym Bostancı

Sahilyolunda Taçspor’a ait mekanda ilk fitness merkezini kurdu. Yönetimle ortak olarak kurduğu ve işletmeciliğini yaptığı klüp, kısa zamanda tanındı. Açık havada spor yapmak için uygun alanı, doğal ortam ve manzarası ile deneyimli ekibiyle, fitness müdavimlerinin gözdesi oldu.

1996 – 1999 Stress Control Sport Center

Acıbadem İstek Vakfı Bünyesindeki spor ve sağlık merkezini kuruluşundan itibaren 3 yıl yönetti. İşletme, Acıbadem ve Çamlıca civarında spor hizmetinin yanısıra Türk hamamı, sauna, masaj, kuaför, solaryum hizmetleri de veriyordu. Aliyar Söylerkaya işletmeyi popüler hale getirdi. Bu işletmenin önemli bir özelliği; bu tarz tesislerin sadece Bağdat Caddesi ve Etiler gibi belirli kesimlerde değil, o yıllarda ciddi bir tesis bulunmayan Acıbadem’de de talep görebileceğini gösterdi. Bu başarı kısa zamanda rakip işletmeleri de bölgeye çekti.

1999 – 2003 Admiral Fitness Court

Ortak olarak kurduğu ve işletme müdürlüğünü yaptığı kulüpte, fitness alanı, aerobic stüdyosu ile sauna, kafeterya gibi hizmetler yer alıyordu. Klüp, Aliyar Söylerkaya’nın eski spor salonlarından gelen müdavim üyelerin ve Erenköylü spor severlerin yeni ortamı oldu.

İşletme isimlerinin başlarında belirtilen tarihler, Aliyar Söylerkaya’nın bu yerleri kurduğu ve yönettiği tarihlerdir. Kendisi ile tanınan ve sevilen işletmeler, ondan sonra da spor severlere hizmet vermeye devam ettiler.

Bu tarihten sonra çeşitli tesislerde Müdür, Koordinatör, Fitness Head Coach ve Danışman olarak görev yapan Aliyar Hoca, hazırladığı video ve blog makaleleriyle tüm Türkiye’deki spor severlere destek olmaktadır.

%d blogcu bunu beğendi: