BESLENME Beslenme Prensipleri FITNESS

Tok Karnına Spor Yapılır mı?

Spor yaparken ya da ağır bir fiziksel aktivite esnasında kalbiniz kaslarınıza kan pompalar, yani kalp yoğun bir faaliyet içerisindedir. Eğer bu esnada mideniz dolu ise, kalbiniz ikinci bir faaliyete daha geçer.

Yazılarımı yazmadan önce genellikle internete bir göz atarım. Amacım olabildiğince burada daha önce değinilmemiş, yeni bilgiler paylaşmak ve bu malum bilgi çöplüğündeki yazıların yanlış ve zararlı olanlarından sizleri koruyabilmektir.

Birçok sitede aç karnına spor yapmanın yanlış olduğu, bu durumun vücuttaki yağları değil kasları yakacağı yazıyor, doğrudur.
Bazı sitelerde mide doluyken spor yapılırsa mideye kramp girer ya da tansiyon sorunları olur denmiş, doğrudur.

Tok karnına spor yapmanın sindirimin yanı sıra “dolaşım” sorunu olabileceğinden de söz edilerek geçiştirilmiş, bu da doğru ama çok eksik…

Tüm bu açıklamalar aynen şu soruya:

”Kuzey kutbunda sıfırın altındaki 30 derecede çıplak dışarı çıkarsam ne olur?”
“Çok üşürsün, ayakların donar, burnun akar “ şeklinde yanıt vermek gibidir.
Sorunun doğru yanıtı : “Birkaç dakika içerisinde vücudunuz hipotermiye girer, uzuvlarınızın kalbinize uzak olanlarından başlayarak donar ve ölürsünüz”dür.

Tok Karnına Spor Yapmak

Spor yaparken ya da ağır bir fiziksel aktivite esnasında kalbiniz kaslarınıza – kan pompalar- yani kalp yoğun bir faaliyet içerisindedir. Eğer bu esnada mideniz dolu ise, kalbiniz ikinci bir faaliyete daha geçerek sindirim için midenize de kan pompalamaya başlar.

Diğer taraftan da hiçbir aktivitede bulunmasanız bile her zaman beyninize ve rutin olarak çalışmakta olan diğer iç organlarınıza da bu kanı aynı anda göndermek zorunda. Bu bir dolaşım şokudur.

Kendinizi böyle bir duruma soktuğunuzda, eğer antrenmanlı iseniz mide krampı ve tansiyon oynaması gibi hafif sonuçlarla kurtulursunuz, ama antrenmansız ya da düzensiz antrenman yapan biriyseniz, hele orta yaş ve üzerinde iseniz kalp krizi geçirme riskiniz çok olasıdır.

Dolu mide ile spor yapmak kalbinize adeta sırtınızda başka bir adamı taşırken spor yapmanızla eş değer bir yorgunluk yükler. Aslında bu durum mideniz dolu iken yaptığınız her türlü fiziksel aktivite için geçerlidir. Sadece aktivitenin ağırlığına göre risk oranları değişebilir.

Tok karnına denize girmek ve yüzmek, tok karnına hızlı ve uzun süre yürüyüş yapmak, tok karnına seks gibi fiziksel aktiviteler bir yana;

Son bilimsel araştırmalar yoğun beyinsel aktiviteler esnasında bile çok dolu bir midenin düşünce ve hafıza performansını olumsuz etkilediğini kanıtlamışlardır. Bu nedenle gençlere de sınavlara girmeden önce yemek yemek yerine, mideyi doldurmadan enerji verecek, beyine glikoz sağlayacak, meyve suyu, ballı su, şeker, çikolata gibi besinler önerilmektedir.

Çünkü, insan vücudundaki tüm aktiviteler kan dolaşımıyla ilgilidir. Beyin de dahil tüm organlara bu kanı pompalayan motor ise kalbinizdir.

Eski bir Türk atasözü Yemekten sonra ya kırk adım atacaksın ya da sırt üstü yatacaksın der. Atasözlerine çok önem veren ve konuşurken sıklıkla kullanmayı seven biri olmama karşın, özellikle bu atasözünü kesinlikle dikkate almamanızı ve söylenen iki şeyi de yapmamanızı öneririm.

Yemekten sonra hazım başlayıncaya kadar en az yarım saat ne yatıp uyuyun ne de fiziksel bir aktiviteye girin.
Yemeğin üzerine biraz oturun dinlenin, müzik dinleyin, internete girin ama kalbinize hazımdan başka bir görev vermeyin. Yemekten en az iki üç saat geçmeden spor yapmak gibi yoğun bir aktiviteyi de aklınıza bile getirmeyin.

Tok Karnına mı Aç Karnına mı Spor Yapılır?

Yukarıda sizlerle paylaştığım bilgilerin yararlı olabilmesi için öncelikle tanım eksikliğini ya da yanlışlığını ortadan kaldırmamız ve sportif manada aç-tok karın tanımını yapmamız gerekiyor.

“Tok karın” denildiği zaman halk dilinde doğal olarak az önce yemek yemiş dolu mideli insan gelir aklımıza.

Oysa spor yapmak söz konusuysa en az iki saat önce yemek yenmiş olması gerekir ki kırmızı et, ve hazmı güç besinlerde bu süre üç saate çıkabilir.

Yani “sportif tok karın” az önce yemek yemiş dolu mide değildir.

Keza “sportif aç karını” ise sabah uyandığınız zaman sekiz saat hiç bir şey yememiş bir insanın açlık durumu olarak düşünmeyin, bu durum aç karın tanımını aşmış metabolizmanın gıdasızlıktan kendini sömürmeye başladığı bir sürece girmiştir.

Bu kadar uzun süre boş olan bir mide ile değil spor yaparak bünyenizi daha da yıpratmayı düşünmek, günlük işlerinize bile başlamamanız gerekir…

Bu tanımlardan çıkarabileceğiniz sonuç çeşitli internet sitelerinde “tok karnına spor yapın” diyenlerin tam açıklamadıkları “Tok karın” kavramı, en az iki saat önce yemek yemiş, dolu olmayan ama, henüz acıkma hissi vermeyen midedir…
Keza yine tam açıklanmayan “Aç karın” ise en fazla dört beş saattir boş olan midedir.

Özetle oh doydum deyip sofradan yeni kalkılan tok karını ya da açlıktan ölüyorum denilen aç karnı kastetmiyorlar, sizlere internetten bilgi vermeye çalışanlar…

Spordan Önce Ne Yenir?

Sabah kalkınca verimli spor yapmak için öncelikle midenizi doldurmadan size enerji verecek bir bardak meyve suyu ya da ılık bir ballı limonlu su veya sportif bir enerji içeceği içerek öncelikle vücudun kendini kemirmesini (Katabolizmayı) durdurmanız gerekir.

Spordan Sonra Ne Yenir?

Sporunuz bitince protein ağırlıklı bir kahvaltı idealdir.
Bu uygulama, iş yerinden çıkıp direkt spor salonuna giden ve öğle yemeğinden sonra 5-6 saat hiçbir şey yememiş olan çalışan kesim için de geçerlidir.

Bu bilgilerden çıkabilecek ideal spor yapma zamanı, sindiriminizin tamamlanmaya ve midenizin boşalmaya başladığı fakat bu sürecin çok aşılıp enerjinizin henüz tükenmeye başlamadığı zamandır.

Eğer bilinçli ve yukarıdaki kurallara uyarak spor yaparsanız sadece risklerden korunmakla kalmaz, sporunuzu yaparken tüm kanınız bölünmeden kaslara pompalanacağı için antrenmandan daha çok verim alıp, daha kısa sürede forma girdiğinizi göreceksiniz.

  1. Hocam merhaba. Fitneesa başlayalı bir hafta oldu. Sizin önerdiğinz beslenme cizelgesini örnek alarak besleniyorum. Boyum 1.92 kilom 95. Kilo aldığımı hissediyorum yani alıyorum 🙂 bu kilo alma sureci zamnla düzelir mi yani alışma surecinde kilo almak normal mi ? Gobek gider mi sürekli çalışırsam ?

    Beğen

  2. Teşekkür ederim hocam bugün başıma geldi bu durum spordan 15 dakika önce agır bir yemek yemiştim ve bişey olmaz diyerek spor salonuna gittim önce 5 dk hızlı tempo kostuktan sonra dambıl harreketlerime odaklandım ve kalbimin dakikada 200 atarcasına hız attıgını fark etmemle telaşa kapılmam bir oldu sagolsun spor hocam ın yardımıyla durumu toparladım bilinçsizce yapılan bu durum kötü şeylete sebebiyet verebilirdi .. Yazınızda .faydalandom tekrardan teşekkür ederim emeginize saglık.

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: