HAKKIMDA

Sportif Kariyer

Aliyar Söylerkaya için, şampiyon bir sporcu olmasına karşın, sporun “yarışmacılık” yönü hayatında öncelikli olmamış, her zaman "sağlıklı yaşam için spor" yapmayı hayat tarzı olarak kabul etmiştir.

Aliyar Söylerkaya, 1973 yılında Fenerbahçe Kürek Takımında aktif spor hayatına başladı. Kürek sporu daha sonraki yıllarda yarışmacılık hayatına olumlu bir altyapı oluşturdu.

1980 Türkiye Şampiyonası

Body-Building branşında yarışmacılık hayatı süresince:

  • 1980 Avrupa Takım Üçüncülüğü
  • 1980 Türkiye Şampiyonluğu
  • 1979 Türkiye Şampiyonluğu
  • 1978 Türkiye İkinciliği
  • 1977 Türkiye Üçüncülüğü
  • 1976 Türkiye Üçüncülüğü
  • 1976 İstanbul Şampiyonluğu

Şampiyon bir sporcu olmasına karşın, sporun “yarışmacılık” yönü hayatında öncelikli olmadı. Her zaman “sağlıklı yaşam için spor” yapmayı hayat tarzı olarak kabul etti.
Bu nedenle aylardır hazırlandığı bir yarışmanın ardından şampiyon olduktan sonra, ertesi gün tekrar spor salonunda antrenmanda olurdu.

Antrenmanları kapalı spor salonlarında vücut çalışmak ile sınırlı kalmamıştır. Sadece kaslarını geliştiren, koşmayan, vital kapasitesini arttırmayan, hareketlilik kazandırmayan çalışmaları yeterli bulmamaktadır. Koşu, yüzme, güreş sporlarını da zaman zaman antrenman programına dahil etmiştir.

Koşamayan, hareketsiz fakat kasları gelişmiş sporcuyu “kaportası güzel fakat motoru olmayan araba”ya benzetmektedir. Sporun, sağlıklı olmak için yapılması gerektiğini savunduğu için yıllardır naturel çalışmıştır. Camiada doping ilaçlarına olan aleyhtarlığı ile tanınmaktadır. İlaç kullanarak kasları aşırı geliştirmek yerine, estetik ve proporsiyonu düzgün bir gelişim için teknik çalışmayı tercih etmiştir.

Bu konuda ne ölçüde başarılı olduğundan, yazar Can Üstel’in “Adale ve Kuvvet” kitabında onurlandırıcı bir şekilde bahsedilmiştir.

1980 Avrupa Şampiyonası, Belçika

“Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur” sözünü güne uyarlayarak “Sağlam kafa, dopingsiz sağlam vücutta bulunur” görüşündedir.

Yarışmalardan erken kopmasının nedenlerinden birisi de doping ile yarışmayı kabul etmemesidir.

Bu branşta dopingsiz kazanılan şampiyonluklar, aşırı özveri ve emek gerektirdiği için bunu birkaç kez başarmasının ardından, çok fazla dopingin ön plana çıktığı bir yarışma ortamında artık bulunmak istememiştir.

Hayatlarının her döneminde spor yapan ve formlarını koruyan insanları “yaşam boyu şampiyonlar” olarak tanımlamaktadır.

%d blogcu bunu beğendi: