FITNESS VÜCUT GELİŞTİRME

Spor Salonu Karakterleri-2 “Hocalar”

Doğru hocalar, hizmet sektörünün bir gereği olarak daima güler yüzlü ve üyelerle ilgilidirler. Yoğun çalışma temposuna rağmen yaptıkları işten keyif duyarlar ve bunu da çevrelerine yansıtırlar. Algıları açıktır ve devamlı kendilerini geliştirirler.

Spor Salonu Karakterler-1 “Üyeler” yazımda iğneyi başkalarına batırmıştım, şimdi de çuvaldızı kendimize batırıyorum. Bu yazıda da spor salonu karakterlerinden biz hocaları ele alacağız!

Hocalar, bazen spor salonunda yarattıkları olumlu ortamla ve sizde uyandırdıkları sempatiyle;

Bazen de size verdikleri programla, gösterdikleri ilgi ve bunun sonucunda sizin aldığınız iyi sonuçlarla sizi spor salonuna bağlarlar.

Bazen de bunların hiçbirini yapamadıkları için bağlayıcı olamazlar ve siz de tarihi geldiğinde üyeliğinizi yenilemezsiniz.

Zannediyorum ki, doğru hocaların yanısıra en ihtişamlı ve kurumsal görünen tesislerde dahi akademik eğitimi olmayan, hatta resmi antrenörlük belgesi bile bulunmayan ve hatta hayat tarzı bu işi yapmaya elverişli olmayan (sigara alışkanlığı, alkol, gece hayatı vb) hocaların var olduğuna inanmazsınız.

Fakat acı gerçek bu.

Hoca karakterlerini inceledikten sonra bu konuyu etraflıca düşüneceğinizden eminim. Öyleyse başlıyoruz:

Anabolik Hoca

Bu kişiler sıklıkla küçük ve orta büyüklükteki spor salonlarında hoca ya da ortak olarak karşımıza çıkmakla beraber, hiç ihtimal vermeyeceğiniz ambians ve büyüklükteki spor tesislerinde bile bazen onlara rastlayabiliriz.

Çoğu kez hiçbir eğitim almamışlardır dolayısıyla diplomaları yoktur. Herhangi bir spor salonunda bir süre spor yapıp ve özellikle kas geliştirmeyi hızlandırıcı anabolizan steroidleri kullanarak “vücut yapmış” kişilerdir.

Eğer biraz da ağızları iyi laf yapıyorsa vay halinize! Şekline şemaline bakarak bu kişinin gerçek bir hoca olduğuna inanabilirsiniz.

Bunlardan birkaçı bir araya geldiğinde kullandıkları ilaçlardan* başka sohbet edebilecekleri bir konuları veya ortak ilgi alanları yoktur.

Ki kullandıkları ilaçların bazıları yarış atları için üretilmektedir!  Spora gelen üyelere de bu ilaçlardan tavsiye ederek kullandırmaya çalışırlar.

(*) İlaç derken protein tozu, amino asitler, vitamin gibi beslenme desteklerinden söz etmiyorum. Anabolizanlar, vücudun doğal hormon dengesi ile oynayan, orta ve uzun vadede korkunç yan etkileri olan ilaçlardır.

Sertifik Hoca

En ayırt edici özellikleri, sizlere yeri gelince çarşaf çarşaf çerçeveletilip duvara asılmış sertifikalarını gururla gösterebilme genişliğinde olabilmeleridir.

Çoğu kişinin bilmediği, düzenlenen bu seminerlerin bir çoğu ticaridir ve amaç “sertifika satışı” olduğu için verilen kursun “adet yerini bulsun diye” son derece sığ ve hızlı bir eğitim olduğudur,  Hızlandırılmış Tren Sahte Hocalar yazısında da ele almıştım.

Çok havalı görünen bu sertifikaların %99’unun resmi ve akademik bir karşılığı yoktur. Hatta gerekirse isim bile vererek açıklayabileceğim bazı seminerlerde, eğitimlere katılmanız zorunlu bile değildir. Para karşılığında isme özel hazırlanan bu sertifikalar için söylenebilecek daha acı şeyler de vardır:

Yurt dışından organizasyon şirketleri tarafından sertifika satılması için ülkemize getirtilen -kendisinin dahi akademik spor eğitimi olmayan- “Celebrity (!)” şahıslar ve dahası internetten indirilip renkli çıktısı alınarak çerçeveletilebilen sertifikalar biliyorum.

“Sertifik Hoca”ların azınlıkta olduğunu sakın düşünmeyin, bazılarının ulusal televizyon kanallarında spor üzerine programları bile var!

Hatta 50 yaşında başka bir işten emekli olup bu sektöre giren bazı “sertifik hocalar”, yaşları itibariyle saygı görür ve hiç bozuntuya vermeden sanki hayatları boyunca bu işi yapmış gibi davranırlar.

Aman Sertifik Hocalara dikkat!

Ekonomik Hoca

Bunlar, spor salonlarında spor akademisi öğrencisi olmaları sayesinde iş bulmuş ya da bir süre bir yerlerde spor yapmış ve o an için yapacak başka bir iş olmadığından “ne iş olsa yaparım abi” kafasındaki kişilerdir.

Bu kişilerin geçmişteki mesleki durumlarına bakarsanız çeşitli sektörlerde bir çok işe girip çıktıklarını görürsünüz. Mesleğin “Safkan”ları değildirler. Keza, bu hocalara o anda kazandıkları paradan 200 TL bile daha fazla getirisi olan farklı bir iş teklif ederseniz hemen kariyer planlarını değiştirebilirler.

Gözleri devamlı saattedir. Bir an evvel mesailerini tamamlayıp kaçmak isterler.

Animatik hoca

Bunların bir versiyonuna yazın tatil köylerinde animatör olarak rastlamanız mümkündür. Evet spor yaptırırlar ama öncelikleri asla spor değildir. Animasyonla, gırıgır ve şamatayla, çeşitli sosyal etkinliklerle üyeleri kendilerine ve salona bağlamaya çalışırlar.

Ahbap çavuş ilişkilerinin kültürümüzde yaygın olması ve maalesef spor alışkanlığının henüz yerleşmediği ülkemizde rağbet gören bir hoca tipidir.

Spor salonunun sağlayacağı sosyal aktiviteler, kaynaşmalar ve her türlü etkinlikler önemlidir ama bu etkinlikleri düzenlemek, Avrupa’da ve fitness sektörünün gelişmiş olduğu ülkelerde spor hocalarının işi değildir. Bu görev için o tesiste bir halkla ilişkiler departmanı bulunur.

Animatik hoca ve onların üyeleri arasında hatır, müritlik, hemşehrilik, kankalık ilişkileri vardır.

Bazı üyeler, animatik hocalarının kendilerine bir faydası olmadığının farkında olmalarına karşın, sosyal hayatta içli dışlı olmaları nedeniyle onlardan program almaya ve onların derslerine girmeye devam ederler.

Zampik Hoca

Genellikle sporun kazandırmış olduğu çekici görünümlerini ve bulundukları ortamdaki statülerini birleştirerek karşı cinsin beğenisini kazanıp bu şekilde tutunmaya ve kazanç elde etmeyi hedefleyen tiplerdir.

Spor salonu kültürü, dolayısıyla atletik ve estetik fizik ülkemizde henüz pek yaygın olmadığından, görünümleri onlara avantaj sağlar. Erkek veya kadın hoca olabilir.

Bunları sık sık salonun kuytu köşelerinde karşı cins üyelerle fısıldaşırken görebilirsiniz. Son yıllarda özellikle bu yöntem “personal training” pazarlamasında sıklıkla kullanılmaktadır.

İşinin erbabı gerçek hocaları tenzih ederim.

Doğru Hoca

Kesinlikle resmi sportif diploması olan (tercihen bu diplomanın branşı, size eğitim verdiği branşla aynı olmalı.

Örneğin: Yüzme dersi veriyorsa Yüzme branşı mezunu, aletli program veriyorsa Aletli Jimnastik veya Fitness branşlarından mezun) ilgili ve deneyimli, işini seven ve daha önce başka işlerle uğraşmamış, hayatını sadece bu işten kazanan bu hocalar fizik olarak da size örnek teşkil ederler. (Çok gelişmiş adalelere sahip olması şart değil, yağsız bir bel, hafif atletik bir yapı kafidir)

Doğru hocalar, hizmet sektörünün bir gereği olarak daima güler yüzlü ve üyelerle ilgilidirler. Yoğun çalışma temposuna rağmen yaptıkları işten keyif duyarlar ve bunu da çevrelerine yansıtırlar. Algıları açıktır ve devamlı kendilerini geliştirirler.

Hayat tarzlarıyla da bir sporcuya yakışır ahlakta, disiplinli, istikrarlı, enerjik, zinde ve sağlıklıdırlar.  Sporu bir hayat tarzı olarak benimsemiştirler.

Çünkü bu meslek için iki kural vardır:

“Spor yapmayan spor yaptıramaz”
“Hocanın dediğini yap, yaptığını yapma” ama “Doğru hocanın hem dediğini hem yaptığını yap”

Dünyanın her yerinde hastanelerde tıp diploması olmayan sahte doktorlar çalışamaz. Bu nedenle gönül rahatlığıyla hastanelere güvenebiliriz. Ama ülkemizde spor salonlarının denetimi yetersiz olduğu için diplomasız hocalar iş bulabilmektedir.

Sağlığınız için, nasıl diplomasız bir cerraha ameliyat olmazsanız aynı şekilde diplomasız bir hocadan değil program, tavsiye bile almayın.

Bu nedenle üye olmayı düşündüğünüz spor salonunu gezerken, tesisi görmekle yetinmeyin mutlaka çalışan hocaların diplomalarını da sorun.

 1. İşin başındayken yani öğrenciyken salonlarda staj yapanlar hem eğitimli hem tecrübeli oluyor sizde katılır mısınız Aliyar hocam. akademide okurken çalışmalılar doğru hoca olmak için teorik bilgi ile pratiği birleştirmeliler çünkü spor salonları okul gibidir hele sizin gibi tecrübeli bir hocaya denk gelirlerse. Hocam sevgiler selamlar. Faruk Hoca

  Beğen

 2. çok faydalı yazı
  Ben spor salonlarında spor yapmaya çalışan bir “müşteriyim” bıraktım artık yapmıyorum .çünkü sadece üye yapsın beni paramı alsın sonra fazla gelmemeyeyim salona tembellik edeyim fazla bir ilgi beklemeyeyim olmalı
  R ica ile bir standart tipe göre bir program yaparak sadece başlangıçta elektronik bir tartıda bir tartma yeter değil mi ? daha fazlasına gerek yok ,detaya gerek yok değil mi Programı aman ezberle ha öyle sık sık hocaya sorma adamı rahatsız etme bir kere gösterdi ya hareketi sonradan unutma yanlış yapıp hareketi sonra neden etkisi olmadı deme !
  Şans eseri seni görürde doğrusunu gösterirse iyi ,
  tabi güzel seksi kızlar varken bir erkekle neden ilgilensin sana der 4x yap diğer harektleride sırayla yap ama kıza tek tek yaptırır her hareket tek set her defasında kıza ilgi her set arasında dakikalarca sohbet aman araya girme kız üyeye yardımcı oluyor .anlamam belkide kızlara böyle program oluyormuş :S
  Hocam 2 aydır aynı programdayım yenisini yapalım mı ? tamam yapalım yarın 3 de gel hocam 4 den önce gelemem o zaman x hoca sana yardım etsin eyvallah hocam ne yapalım idare ederiz .
  hocam 2 ay oldu gelişme yok hemen şunu kullan bunu kullan .
  sonra tabi iş başa düşer internetden siz değerli hocalarımız gibi kişilerin yazıları okunur antremanlarından kendine program yapılır o programla salonda tek başına çalışılır
  zaten güler yüz yok hoşgeldiniz yok karşılamak yok programı kendin yazınca iyice surat asılır
  Bizde buralarda fazla kalmayalım diyerek arayışlara gideriz

  Beğen

 3. Birde şu tarz vakalar var….parasıyla gidip kıbrısta ya da başka bir yerde spor akademisi okumuş ve sonrasında da okulu bitirip birşeyden anlamayan,hocayım diye kasıntıdan çatlayacak karekterde vakalarda var.

  benim anlamadığım madem bu kadar bu sertifika olayı önemli,madem spor akademisi bitirmek bir zorunluluk o zaman nedendir ki, spor akademisini bitiren arkadaşlar daha bir tricep adelesinin nasıl çalıştırıldığını,beslenme konusunda daha çok nasıl bir yol izlenmesi gerektiğini (kilo almak ve kilo kaybı için) bilmiyorlarsa hala neden dir bu sertifikalı hoca ya da besyo mezunu hoca tavırları ben anlamış değilimi hala.

  bir insan kendisini geliştiriyorsa ve de yaptığı bir işi ya da sporu diyelim seviyorsa,hakkını da veriyorsa benim için hoca odur! saygılar…

  Beğen

 4. Osman Var isimli arkadaşın dediklerinin altına imzamı atıyorum. Şahsen antrenman yaptığım salonda, besyo mezunu olan ve bana anatomi gibi çok temel ve ortak bir konu hakkında akıl danışan hoca mevcut. 😀
  Bence bu meslekte bir kişiyi hoca yapan üni. eğitimi/sertifikası vb değil, elde ettiği sonuçlardır. Yani “Aynası iştir kişini lafa bakılmaz.”

  Kaldı ki bu sektrörün 10 yıldır içinde olan biri olarak adım gibi eminim ki Aliyar Hoca’nın da bu konuma gelmesinde eğitiminden ziyade ondan evvelki tecrübeli büyüklerimizin paylaştığı kişisel tecrübeler rol oynamaktadır .
  Sonuçta hangi üniversitede okutulan derslerin içerisinde günümüzde kullandığımız teknikler, hareketler vb konularda pratik bilgi veriliyor ki???

  Beğen

 5. Fitness ve body building konuları ile ilgili araştırma yaparken sitenize rastladım.
  Henüz tam inceleyemedim, ancak bu yazınıza yorum yapıp okumaya öyle devam edeceğim.
  Nitelikli, bilgilendirici ve doğru yönlendirme isteği içeren yazınız için teşekkür ederim.
  İyi çalşımalar.

  Beğen

 6. hocam mükemmelsin 🙂 bir öğrenci olarak değişik spor salonlarıda spor yaptım.Anlattığın tiplerin hepsine rastladım.Ayrıca yazılarını beğeniyle okuyup kendimi eğitmeye çalışıyorum.Senin gibi değerli insanları allah başımızdan eksik etmesin.

  Beğen

 7. mourinho futbolda başarılı olmadı oyuncu olarak ancak antrenörlükte dünya birincisi aslında yazınızda çoğu yerde hak verdim ancak spor yapmayan antrenör olmaz yönündeki ifadeniz biraz ilginç geldi

  Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: