Definisyon FITNESS Kilo verme VÜCUT GELİŞTİRME

4 Adımda Deri Altı Yağlarından Kurtulun

Deri altındaki yağlar, vücudunuzda görünen ve görünmeyen bütün yağlar yakıldıktan sonra geriye kalan en son yağlardır. Yani, vücudunuzun yağ oranının %10’un altına inmesi demektir.

Yıllardır sizlerden zayıflama ile ilgili en sık gelen sorulardan biri “Hocam ben sporla ve diyetle şu kadar kilo verdim ama şu karnımın üzerindeki veya belimde elime gelen yağı eritemiyorum, hangi egzersizle atabilirim?” sorusudur.

Genellikle karın kasları düzenli çalışmaların sonunda sıkı ve formda bir hale gelir. Ama dışarıdan bakıldığında deri ile kaslar arasındaki yarım cm yağ bile baklavaların sergilenmesine engeldir.

Epey çalışarak kasları istenen seviyeye getirmişsinizdir hatta dokunduğunuz zaman taş gibi baklavaları hissetmektesinizdir ancak, o üzerindeki sinir bozucu ince yağ tabakası bütün emeğinizi perdelemektedir.

Öncelikle gerekli azim ve iradeyi göstereceğiniz her konuda sonucun alınabileceğini belirtmekle beraber, size kötü bir haberim var:

Hiçbir egzersiz deri altı yağlarından sizi tamamen kurtarmaz.

Daha doğrusu, o bölgeyle ilgili yapacağınız egzersizin deri altındaki yağlarınıza ancak %3 – %5 arası etkisi vardır.

Bu konuda öncelik diyettir ve sonrasında cardio yağ yakım çalışmalarıdır. Koşu bandı, bisiklet, cross trainer ve benzeri aletlerle nabzınızı belirli bir düzeye* çıkartıp zamanla deri altı yağlarından kurtulabilirsiniz.

“Kurtulabilmek” sözünün son derece sevimli geldiğinin farkındayım, ancak işin aslı deri altındaki yağlar, vücudunuzda görünen ve görünmeyen bütün yağlar yakıldıktan sonra geriye kalan en son yağlardır. Yani, vücudunuzun yağ oranının %10’un altına inmesi demektir.

Müsabakalara girdiğim dönemde tartı odasında eşofmanlarıyla oturmakta olan rakiplerimin form durumlarını tahmin etmek için yüzlerine dikkatle bakardım.

Vücudunda ve deri altında hiç yağ kalmamış bir adamın yanakları zayıflar hatta yüzü hafifçe çökmüş bir görünümdedir. Bu durum bana o adamın çok formda ve definiş olduğu yönünde ipucu verirdi. Elbette bu seviyede bir yarışmacıya her zaman rastlanmaz. Zaten o seviyeye ulaşmışsa ilk üçte mutlaka yeri vardır.

Tabi ki yarışmalara hazırlanmıyorsanız, yanaklarınızın çökmesine kadar varan aşırı bir diyete girmenin gereği yoktur.

Deri altındaki yağları eritmek amacıyla, sıkı bir diyet ile cardio çalışmaları yaparsınız ve vücudunuzda sırasıyla şunlar olur:

1. Öncelikle gözünüzle gördüğünüz vücudun dış yağlarının tahmin ettiğiniz hızda erimediğini farkedeceksiniz. Bunun sebebi aynı anda vücudunuzun göremediğiniz iç organlarınızdaki yağların da eriyor olmasıdır.

2. Bunun bilincinde olup da sabırsız olmadığınız takdirde, vücudun iç yağlarının erimesi tamamlandıktan sonra dış yağlarının erimesi ivme kazanarak hızlanacaktır.

3. Vücudunuzdaki dış yağlar da erime sırasına göre, en son göbek bel ve basen eridikten sonra (ki bu da sebat gerektiren ayrı bir süreçtir) sıra deri altı yağlarına gelir.

4. Bu aşamaya gelene kadar muhtemelen bezmiş, sıkılmış ve vazgeçmeye yüz tutmuşsunuzdur. Gerek sosyal yaşantınız sekteye uğramış, gerekse Diyet yazısında sözünü ettiğim “diyet şeytanları” devreye girmişlerdir.

Eğer son aşamada bu engeli de aşmayı başarırsanız sınavı geçtiniz demektir. Plajda yürürken insanların sizi imrenerek izlediği özel biri olursunuz.

Spartacus dizisindeki Doctore,
en iyi fiziğe sahip karakter

Sizi izleyen bu kişiler ya bunu denemeyi hiç göze alamamışlardır ya da yukarıdaki aşamaların birinde takılıp kalmışlardır.

Siz sadece gıptayla bakılan estetik bir fizikten ibaret değilsiniz, aslında çelik gibi bir irade ve istikrar sembolüsünüz.

Ben yıllardır bu türden fiziksel uğraşılarda geç ve güç de olsa, hiçbir zahmetin karşılıksız kalmadığına defalarca tanık olmuş bir kişi olarak sizlere,

“haydi bakalım kolay gelsin” diyorum.

(*) Yaşınıza ve metabolik durumunuza uygun yağ yakımı için ideal nabız atım sayınızı öğrenmek için fitness hocanıza danışınız.

 1. Hocam kilo 70 boy 180 yag orani 11 spor a basladim fakat salonda tam olarak bsey soyleyen yok bu yaglarin erimesi icin yememem gereken seyler nedir veya yardimci olacak olan nedir

  Beğen

 2. Hocam merhaba yağ oranım %17 bir bayan olarak bu normal mi ? İki yıldır ciddi anlamda spor yapıyorum beslenme ile birlikte yoğun antreman. Karın kaslarını belirginleştirmek için yağ oranının daha ne kadar düşmesi gerekiyor ?

  Beğen

 3. Karın kaslarımın üzerindeki yağları eritmek ne kadar Zaman alır ve haftada iki gün kardiyo antremanı yeterli olur mu? Ve ya bunun en hızlı olabilmesi için neler yapmalıyım ? Teşekkürler

  Beğen

 4. Benim gittiğim spor salonunda eğer vazgeçmek üzereysen neden başladığını düşün diye bir yazı var baya gaz veriyor bana 84 kilodan 71 kiloya düştüm be oldukça dinç be sağlıklı hissediyorum kendimi

  Beğen

 5. İyi günler hocam 170 boyundayım 60 kiloyum, 21 yaşındayım fakat skinny fat dediğimiz vücut tipine sahibim, vücudum da yağ yok fakat sadece karın bölgemde fazla olmuyucak şekil de var, evde yapabiliceğim bir program veya herhangi bir şey var mı? Karnımdaki yağ tabakasnı çektiğim zaman uzuyor fakat yumuşak bir doku aşırı fazla değil veya fazla da değil fakat rahatsız oluyorum nasıl eritebilirim kilo almak istemiyorum

  Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: