Beslenme Prensipleri Kilo verme

Diyet Psikolojisi: Aktif İrade ve Pasif İrade

Pasif irade kolay olanıdır. Yiyeceklerden uzak durmak ve bir köşeye çekilip aç kalmaktır. Sağlıklı beslenmek, bunun hazırlığını mutfağınızda ve buzdolabınızda önceden yapmak, harfiyen uygulamak aktif iradedir.

Fazla yağlarınızdan kurtulmak istiyorsunuz, bunun için bir süredir düzenli spor ve egzersiz yapmaktasınız. Spora başladığınızdan beri, farkettiniz ki kendinizi daha zinde ve hareketli hissediyorsunuz.

Ancak bir süre sonra anladınız ki, kilo vermek için yapılan spor ancak uygun bir beslenmeyle birlikte işe yarıyor. Hemen uzmanların önerileri doğrultusunda kilo aldıran yiyeceklerden uzaklaşmaya başlıyorsunuz.

Ama bu arada sıkıntılı süreci hızlandırmak istiyorsunuz. Zararlı besinlerden uzak dururken beslenme uzmanınızın yemeniz için önerdiği sağlıklı yiyecekleri de yememeye başlıyorsunuz.

Çünkü sizce bunları da yememek, hatta öğün atlamak, daha çok özveride bulunarak daha kısa sürede zayıflamak anlamına geliyor.

Diyet yapan bazı kişiler bunun gerçekten böyle olduğunu düşünür. Aslında bu hareket tarzı çoğunlukla bir tembellik ya da isyan refleksidir.

Altında şu düşünce yatar:

“Kim uğraşacak sabah kahvaltısıyla, iş yerinde bir poaça bir çay yeter. Yok haşlanmış yumurtaymış, yağsız peynir, domates, kepek ekmeğiymiş…” (tembellik) ya da “Ben sevdiğim şeyleri yiyemedikten sonra, bir de bunları hazırlamakla mı uğraşacağım” (isyan)

Burada bilmeniz gereken en önemli konu, kilo verme diyetinde iki tip irade olduğudur: Aktif irade ve pasif irade.

Pasif irade kolay olanıdır. Yiyeceklerden uzak durmak ve bir köşeye çekilip aç kalmaktır. Sağlıklı beslenmek, bunun hazırlığını mutfağınızda ve buzdolabınızda önceden yapmak, harfiyen uygulamak aktif iradedir.

Çünkü yenilmesi gerekenleri yemeyip aç kalır veya öğün atlarsanız:

1. Beyninizin içinde, en küçük bir zaafınızda kalorili besinlerin üzerine atlamaya hazır bir canavar yaratırsınız.

2. Kesinlikle daha zor kilo verir, daha kolay kilo alırsınız. Çünkü metabolizmanız yavaşlar.

3. Formda ve sağlıklı bir vücuda kavuşmak için girdiğiniz bu yolda, yetersiz ve dengesiz beslendiğiniz için bir de sağlığınızdan olursunuz. Sağlık sorunlarınızla uğraşmak, fazla kilolarınızla uğraşmaktan daha riskli ve zordur.

4. Egzersiz yapmak bir tarafa, günlük yaşantınızı sürdürebilmek için bile enerjiniz kalmaz.

5. Bu filmin sonu hep aynı şekilde biter: “Lanet olsun, biraz güzel görüneceğim diye sağlığımdan ve enerjimden oluyorum” -Demorilizasyon sonucunda kebap ve künefelere kesin dönüş!-

Kilo vermek istiyorsanız, buzdolabından kilo aldıracak yiyecekleri çıkartırken yerlerine sağlıklı besinleri koymalısınız.

Diyet yapan herkese aktif bir irade; moralli, sağlıklı ve enerjik günler diliyorum.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: