FITNESS Kilo verme

Nisan Ayında Kilo Vermek

Bahar ayları metabolizmanın hızlandığı, havanın uygun sıcaklığından dolayı vücudunuzun daha kolay ısınarak daha etkili antrenmanlarla yağ yakabileceğiniz bir dönemdir.

Spor yapan herkesin bildiği gibi Mart, Nisan ve Mayıs ayları form yolunda en önemli aylardır. Geçen yıl Mübarek Üç Aylar Başladı yazımda bu konuya detaylı olarak değinmiştim. Ama aslında bu üç aydan en önemlisi Nisan ayıdır.

Çünkü Nisan ile başlayan form tutmadaki ikinci ay, yarış meraklıların iyi bildiği bir deyimle “son düzlük”tür.

Bütün sene spor yapmayıp sadece bu üç ayda yaza formda girmek isteyen kişilerden Spor Salonu Karakterleri-1 “Üyeler” yazısında söz etmiştim.

Fakat çok ilginçtir, az sayıda da olsa bazen bunun tam tersi de olur. Bütün kış spor yaptıktan sonra havalar ısınınca, pırıl pırıl güneşe ve açık havanın cazibesine kapılarak spordan uzaklaşanları da görebiliyoruz.

Bu adeta, toprağı sürüp hazırlayıp, ekip, biçip de bize verdiği meyveleri almamaya benzer.

Çünkü bahar ayları metabolizmanın hızlandığı, havanın uygun sıcaklığından dolayı vücudunuzun daha kolay ısınarak daha etkili antrenmanlarla yağ yakabileceğiniz bir dönemdir.

Bu nedenle biz spor hocaları genellikle definisyon ve yağ yakımı programlarını üyelerimize bu aylarda vermeye başlarız. Böylece onların ideal fiziklerindeki son rötuşları yapmalarını sağlarız.

Çünkü Haziran ayıyla birlikte yüksek hava sıcaklığının yanı sıra tatil psikolojisine de girileceği için gevşemelerle birlikte spordan kopmalar başlayacaktır.

Dolayısıyla Nisandan itibaren tatile çıkana kadarki dönemi forma girmek için final olarak düşünmeli ve çok düzenli spor yapmalıyız.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: