Definisyon VÜCUT GELİŞTİRME

Estetik Bir Vücut Geliştirme İçin Definisyon Dönemi

Müsabık olduğum dönemlerde beni tanıyanların iyi hatırlayacağı gibi, az sayıda definiş yarışmacıdan birisiydim. Fazla iri ve çok büyük kaslara sahip olmamama rağmen bu özelliğim bana dereceler ve şampiyonluklar getirmiştir.
Frank Zane, definiş ve estetik vücudun önde gelen ekolüdür

Fitness ya da vücut geliştirme çalışıyorsanız, “definisyon” ve “definiş vücut” deyimlerini zaman zaman işitmişsinizdir.

Gerek daha önce bu konuda az çok bilgi sahibi, gerek kulak dolgunluğu olanlar gerekse bu deyimleri ilk kez duyanlar için, definisyon kavramını etraflıca ele alacağım.

“Defination” kelime anlamı “tanımlamak, açıklamak, netleştirmek” demektir.

Vücut söz konusu olunca da deri altındaki ince yağ tabakasının bile eritildiği, kasların en ince detaylarına kadar “net, açık” seçilebildiği, bir adaleyi oluşturan tüm parçaların, deri altındaki damarların bu netlikle “tanımlanabilir” hale getirilmesidir definisyon.

Tanımı birkaç cümle ile kolayca açıklanabilen definisyon, uygulamada ise kolaylık bir yana, vücut çalışanların en belalı kabusudur. İyi bir fizik oluşturmada varılabilecek son aşamadır.

O kadar kritik bir öneme sahiptir ki, başaramadığınız takdirde, baştan bu yana mükemmel devam eden bir filmin finalinin berbat sona ermesi ya da 90. dakikaya kadar iyi oynadığınız bir maçı uzatmalarda kaybetmeniz gibidir.

Aylarca çok iyi antrenman yaparak kaslarını iyi geliştirmiş birisi, sıra definisyon çalışmasına geldiğinde gereğini yapabilecek bilgiye sahip olsa da, o iradeye sahip olamadığı için vücudu estetik görünemez.

Definisyon dönemi çalışmasında antrenman ikinci plandadır. Esas önemli olan çok ciddi, istikrarlı ve özverili bir diyet, sonuna kadar sürdürülebilen dayanma ve irade gücüdür.

Zaten yazın plajlarda ya da profesyonel olarak düşünürsek yarışma podyumlarında estetik sporcuları pek göremeyişimizin nedeni de budur.

Müsabık olduğum dönemlerde beni tanıyanların iyi hatırlayacağı gibi, az sayıda definiş yarışmacıdan birisiydim. Fazla iri ve çok büyük kaslara sahip olmamama rağmen bu özelliğim bana dereceler ve şampiyonluklar getirmiştir.

Eskiden bir dönem müsabakarda kategoriler boya göre yapılmaktaydı. Bu nedenle benim boyumda olmasına rağmen benden çok daha iri ve cüsseli adamlarla yarışmıştım.

Ama kazaklar ve montlarının içinde benden çok daha cüsseli görünen bu kişiler, benim dereceye girdiğim yarışmalarda finale bile kalamadılar. Çünkü yağsız ve definiş bir vücut, görsel olarak kendinden çok daha iri bir vücudu geride bırakabilir hatta oransal olarak, kendisinden biraz daha yağlı bir vücuttan daha iri gözükür.

O zamanlar ben bu tarz iri adamları, çok iyi çalışmış ve kaslarını geliştirmiş fakat yarışma zamanı soyununca kaslarının üzerlerindeki ince kazakları çıkartabilmeyi başaramamış kişiler olarak görürdüm. Bu ince kazak, kasların belirginliğini engelleyen deri altındaki ince yağ tabakasıdır.

Yağlı “bulk” bir vücuda sahip biri, sporcudan çok tombul bir teyze gibidir!

Ülkemizdeki yarışmalarda, özellikle ağır sikletlerde ciddi bir rakibi olmadığından irilikleri sayesinde şampiyon olup, yurt dışında asla ilk 6’ya bile giremeyen, her defasında kendisinden çok daha ince adamlara geçilen sporcular olmuştur.

Bruce Lee, iri olmamasına karşın son derece estetik ve definiş bir fiziğe sahipti

İşte definisyon bu kadar önemlidir.

Vücudun kalitesini ve güzelliğini belirleyen en önemli unsurdur definisyon. Olabildiğince inceltilmiş bir derinin altından seçilebilen damarlar ve lifler ise o vücudun rütbeleridir adeta.

Definiş olmak inanılmaz iyi bir diyetçi olmayı gerektirir. Genellikle kışın yapılan kas büyütme çalışmalarında yiyip içip anterenman yaparsınız. Beyniniz gerekli fosforu, vücudunuz gerekli glikojeni depoladığı için pek fazla zorlanmazsınız.

Ama mevsimlerden bahara, sıra definisyon çalışmasına gelince alacağınız sonucu iradeniz belirler.

Kışın yiyip içip irileşen, geniş kazakları ve montlarının altındaki iri cüsseleriyle hava atan kişilere her yıl bahar aylarında yaptığım bir espiri vardır:

Ee beyler, gözümüz aydın, definisyon zamanı geldi.
Şapka düşer kel gözükür,
Palto düşer kol gözükür…

 1. Merhaba hocam 1.79 boy 72 kiloyum. Vücut geliştirme yapıyorum spor salonunda. Bel çevresi ve karında yağlanma var 4.5 ay oldu (araya ramazan girdi 1 ay hafif program) yememe içmeme çok çok fazla dikkat etmesemde elimden geldiğince birşeyler yapıyorum. Sıkı bir diyetle ne kadar zamanda karın çevresini belli bir forma sokabilirim?

  Beğen

 2. merhaba hocam ben 36 yasinda 92 kilo yum hem gobegimi eritebilecegim hemde iri bir vucuda sahip olabilecegim bir antranman programi ornegi verebilirmisiniz malum internette bir bilgi kirliligi almis gidyor herkes bir seyler soyluyor.

  Beğen

 3. Hocam merhaba ben 16 yaşındayım vücut geliştirme sporuna başlamak istiyorum fakat arkadaşlarım başlamama mı söylüyorlar. Çünkü boy gelişimimi olumsuz etkiler diye söylüyorlar.
  Hocam fiziki özelliklerim;
  Boy: 182
  Kilo:70
  Sizce başlamalı mıyım?

  Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: