AKTÜEL FITNESS Gündeme Dair

Pilates, Step vesaire…

Aslında farklı egzersizler ve uygulamalar yoktur. Fark, sadece eski hareketlerin bu yeni aletlerin üstünde ya da bunlara tutunarak yapılmasıdır.

Body Building Nedir yazımı okuyanlar, yazının başlarında Body Building tanımının kasıtlı olarak da saptırıldığını belirttiğimi hatırlayacaklardır.

Body Building anlamının kasıtlı olarak saptırılarak “sadece kas gelişimi” anlamının yüklenmesi tamamen ticari nedenlerledir.

Dünyada Fitness endüstrisinin oluşması aşağı yukarı 1950’lerin sonlarına denk düşer.

Hayatımızı kazandığımız işler, yoğun baskıyı ve hareketsizliği beraberinde getiriyor

Bu çağda insanlar fiziksel olarak kendilerini hareketsizliğe sevk eden masa başı işlerde çalışmakta, iş çıkışı trafikle boğuşmakta ve akşama kadar bu süren hareketsizliği telafi edebilmek ve rahatlamak için spor salonlarına yönelmektedir.

Bu talebi piyasada karşılayan sektör, Fitness endüstrisini oluşturmaktadır.

Fitness endüstrisinin palazlanıp, kitlelere yaygınlaşmasından itibaren serbest piyasa ekonomisinin kuralları gereği, spor, “ürün”leştirilmiştir.

İnsanların satın aldığı bu “ürün”ler yeniden satılmak üzere çeşitlendirilmiş, farklı şekillerde piyasaya sürülmüş, belirli periyodlarda yeni yeni “trend”ler yaratılarak defalarca pazarlanmıştır.

Bu zamana kadar spor salonu müdavimi olan daha az sayıdaki insanın yıllardır bildiği ve yaptığı çeşitli Body Building ve Stretching egzersizleri allanıp pullanıp farklı isimlerde piyasaya sürülmüştür.

Fitness endüstrisi, 20 yıl önce Step’i piyasaya çıkartmış, “en iyi yağ yakan egzersiz” olarak sunmuş, tanesi 100 dolardan step platformlarını bütün dünyaya satmış, milyon dolarlık bir ekonomi yaratmıştır.

Her defasında farklı bir isimde “en iyisi” “en hızlı kalori harcatan” “en harika forma sokan” olarak pazarlanan bu sporlar, ticari olarak daima başarılı olur.

Kinesis, Step, Pilates ve benzeri moda akımlar sayesinde karlı kapılar açılıp kazançlara milyon dolarlar eklenmeye devam etmektedir. Ayrı ayrı paketlenip pazarlanan bu sporların, hem kendine özgü(!) alet ve aparatları hem de “uzmanlık sertifikaları”, yine bu ekonominin tüketime sunduğu “ürün”lerdir.
Ama aslında farklı egzersizler ve uygulamalar yoktur. Fark sadece eski hareketlerin bu yeni aletlerin üstünde ya da bunlara tutunarak yapılmasıdır.

Bu gerçeği yalnızca ben ve benim gibi yıllardır spor salonculuğu işinde olan kişiler değil, yıllardır spor yapan müdavimler de farkındadırlar.

Bazı örnekler üzerinden gidecek olursak,

Step yaparken ilk 10 – 15 dakika yapılan adımlama ve koşuların devamında yapılan, (hatta Pilates’de buna bile gerek duyulmaksızın direkt olarak yapılan) egzersizlerin hepsi yıllardır Body Building aletleriyle yaptırdığımız ya da aerobik çalışmalarının yer hareketleri bölümünde yaptırılan hareketlerin birebir aynısıdır.

1910 doğumlu John Grimek, ince beliyle ünlüydü

Bugün internette “Pilates” kelimesini arattırdığınız zaman karşınıza çıkan bazı videolardaki görüntüler ne yazık ki son derece trajikomiktir. Bir “pilates hareketi” olarak lanse edilen bel inceltme egzersizi, ABD’li şampiyon vücut geliştirme sporcusu John Carroll Grimek’in kendi adıyla anılan bel çevirme hareketidir ki, yıllardır spor salonuna devam eden kişilerin yakından tanıdığı temel bir egzersizdir.

Yine bir “Pilates aleti” olarak kullanılan ve silindirik bir görünümü olan, üzerine yatılarak çeşitli hareketler yapılan şey, bizim yıllardır spor salonlarında kullandığımız kambur bench aletinden başkası değildir.

Pilates’de kullanılan öteki aletler de Cable (telli direnç aletleri) sistemlerinin revize edilmiş halleridir.

100 senedir sırt üstü yatarak alt karın bölgemizi çalıştırdığımız Leg Raise hareketi, bu hareketi yaparken ayaklarınızın arasına bir top koyduğunuz takdirde her nasılsa bugün “Pilates” hareketi olmuştur.

Step platformunun üzerinde yatılarak yapılan karın hareketleri ile yine aynı platform üzerinde dumbell kullanılarak yapılan göğüs hareketleri “Step” ise, bu mantığa göre aynı aynı hareketi evdeki şifonyerin üzerine yatarak yapsaydık herhalde hareketin adı şifonyering olacaktı!

Cable sistemi ile birçok farklı egzersiz yapılabilir

Özetle, sektöre sonradan giren tüm bu branşların görünüşleri farklı gibi dursa da, bu aletlerin ve üzerinde yapılan egzersizler, işlevleri itibariyle zaten yüz yıldır Body Building ve jimnastikte yapılan çalışmalardır.

Bunun farkında olan deneyimli spor salonu müdavimleri zaten uzunca bir süredir spor salonlarında bu bilinen egzersizleri sulandırmadan eskisi gibi yapıyorlar.

Madalyonun diğer yüzüne bakarsak; sözü edilen moda akımlarının hepsinde ayrı ayrı uzmanlaşmak, bu ekonomik sistemde var olmanın bir gereğidir.

Aslında anatomi ve egzersiz bilgisi olan, eğitimli her antrenörün yaptırabileceği bu tarz çalışmalar için ayrıca sertifika satın almak, bugün ne yazık ki bir zorunluluk haline gelmiştir.

İşin son derece olumsuz bir yönü daha vardır:

Hızlandırılmış Tren yazımda sizlere tanıtmış olduğum, daha önce eğitimi ve bilgisi olmayan, sektöre yeni girmiş birçok “hızlı-hoca” da direkt Pilates seminer sertifikası satın almak için birkaç günlük (hatta bazen birkaç saatlik) bir eğitimden geçtikten sonra, binlerce yıllık Yoga pozlarının, 100 yıllık Body Building – Klasik Jimnastik hareketlerinin Pilates sayesinde icat edildiğini sanmaktadır!

Body Building ile ilgili anlam karmaşası içerisinde biraz da kasıtlı bir çarpıtma olduğundan bahsetmiştim. Burada kastettiğim şuydu:

Tüm bu hareketlerin temelinin aslında klasik Body Building egzersizleri olduğunu bilmelerine rağmen, işin ticari yönünden faydalanan gerek pazarlamacılar gerekse eğitmenler, bunu bilmezden gelerek, “Body building halterle yapılan bir kas şişirme sporudur” ön yargısına en büyük desteği vermektedir.

Böylelikle, Body Building’in kendi vücut ağırlığı ile yapılan, forma girmeyi ve estetik görünümü hedefleyen egzersizlerini, kendi pazarladıkları ürün ve sözde yeni moda sporlara mal ederek, bunları sizlere tekrar tekrar satabilmektedirler.

Farklı grup çalışmaları, monotonluktan sıkılanlar için idealdir

Body Building egzersizlerini yıllardır yapan, yaptıran ve bu spora hayatını adamış biri olarak, insanlar hangi isim altında olursa olsun yapsın ve faydalansın, diye düşünüyorum.

Yıllardır spor salonuna devam eden kişilerie farklı motivasyonlar sunmakta açıkçası herhangi bir sakınca görmüyorum.

Hatta, spora motive olmakta zorlanan üyelerimi, monotonluktan kurtulmaları için bu tip çalışmalara bizzat teşvik ediyorum.

Temelinde hangi sporun egzersizlerinin yattığının farkında olmaları şartıyla…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: