AKTÜEL Anılar BESLENME

Ivan Maydanovski – Rus Güreşçiler

Bir tutam çiğ maydanozun bile günlük C vitamini ihtiyacını karşıladığını söylersem, nasıl mucizevi bir bitkiden söz ettiğim anlaşılır. Önerim, sabah aç karnına çiğ olarak yemenizdir.

Seneyi tam olarak hatırlamıyorum, 70’lerin sonları olması muhtemeldir. O sıralarda Haydarpaşa Demirspor Kulübü’nün kondisyoneriydim.

O yıllar, Demirspor Güreş Kulübünün ortalığı kasıp kavurduğu, şampiyonlukları kimseye kaptırmadığı günlerdi.

Güreş milli takımındaki sporcuların hemen hemen hepsi bizim kulüpten çıkıyordu. Hal böyle olunca, uluslararası ilişkiler, gidiş gelişler de çok oluyordu.

Dönemin Rusya’sından -eski adıyla SSCB- bir güreş takımı dostluk ve hazırlık maçları yapmak üzere misafir olarak gelmişti. Rusya malum, yokluk, sefalet ve komünist rejimin dışa kapalılığı sonucunda görmemişlik had safhada.

Biz ev sahibi takım olarak, Türk misafirperverliğinin bir gereği, konuklarımıza İstanbul’u gezdirmeye başladık. Kulübümüz Anadolu yakasında olduğu için tura Kadıköy’den başladık.

Yokluktan gelme Rus güreşçileri Kadıköy çarşısındaki yiyecek bolluğuna hayretle, tezgahlara da gıptayla bakıyorlardı.

Biz de ev sahipliğinin adetlerini yerine getirerek ufak tefek ikramlarda bulunuyoruz. Derken, belki de benim ve rehberlik yapan diğer arkadaşlarımın unutamayacağımız, yıllar sonra bir araya geldiğimizde hala gülerek bahsettiğimiz bir olay oldu.

Tam bir manavın önünden geçiyorduk ki, konuk Ruslardan çığlıklar yükselmeye başladı. Hipnotize olmuş gibi maydanozlara bakıp birbirlerini dürterek işaret ediyorlar, hızlı hızlı konuşuyorlardı. Biz ne olduğunu anlamaya çalışarak tercümana merakla bakmaya başladık. Az sonra mesele anlaşıldı.

Meğer, iklim koşulları nedeniyle Rusya’da yetişemeyen şifa kaynağı maydanoz, onların memleketlerinde son derece değerli ve pahalı bir bitkiymiş. Bu denli ilginin nedeni de, sokak ortasında bir tezgahta bu kadar bol ve alelade şekilde sergilenmesiymiş.

Ruslar maydanozun fiyatını sordular. Ben de tercümana “sakın fiyatı söyleme, büyük bir jest yapmış gibi görünelim” dedim. Demeti birkaç kuruşa tezgahtaki bütün maydanozları alarak sardırdık. Rusların hepsi derhal paketi açarak birer demet aldı ve çarşının ortasında suratlarında mutlu bir ifadeyle otlamaya (!) başladılar…

Görüntü hala çok net aklımda:16 kişilik, içlerinde takım elbiseli ve bazıları fötr şapkalı yöneticilerin de bulunduğu ortalama 100 kiloluk adamlar, ellerinde çiçek tutar gibi maydanoz demetinden yiye yiye gidiyorlardı!

Biz de bu vesileyle, zaten yararını bildiğimiz ama bol ve ucuz olduğu için pek yüz vermediğimiz maydanozun kıymetini anladık.

Bugün artık internette “maydanozun faydaları” olarak aradığınız zaman kolaylıkla öğrenebileceğiniz şifalardan başlıcası maydanozun çok önemli bir anti-oksidan olduğudur. Aynı zamanda kan temizler, böbrek ve karaciğerinizin dostudur.

Bir tutam çiğ maydanozun bile günlük C vitamini ihtiyacını karşıladığını söylersem, nasıl mucizevi bir bitkiden söz ettiğim anlaşılır. Önerim, sabah aç karnına çiğ olarak yemenizdir. Ayrıca herhangi bir öğünden yarım saat önce kaynatılmış olarak suyunu içebilirsiniz. Maydanozda C vitaminin yanı sıra madensel tuz ve mineraller vardır.

Ben her gün yiyor ve çok yararını görüyorum.

Müsabakalar sona erince konuk Ruslar ülkelerine geri döndüler. Benimse yıllar sonra çarşıda manav tezgahlarının önünden geçerken, hala gözlerim maydanozlara takılır, içimden “İvan Maydanovski” derim ve gülerim!

1 yorum

  1. “Biz de bu vesileyle, zaten yararını bildiğimiz ama bol ve ucuz olduğu için pek yüz vermediğimiz maydanozun kıymetini anladık.”

    biz hala anlamadık malesef 😦

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: