HAKKIMDA

Biyografi

Aliyar Söylerkaya, alışılmışın dışında sektöre çok sayıda fitness merkezini kazandırmasının doğal sonucu olarak, "Sağlıklı Yaşam İçin Spor" felsefesinin yaygınlaştırılmasında en geniş kitlelere ulaşan spor işletmecisi olmuştur.

Aliyar Söylerkaya 1958 yılında İstanbul’da doğdu. Haydarpaşa Lisesi’ni bitirdikten sonra İstanbul Üniversitesi’nde öğrenimini sürdürdü.

Lise yıllarında Fenerbahçe Kürek Takımı’nda başladığı sportif kariyerine yarışmacı olarak Body Building sporu ile devam etti. Türkiye Şampiyonlukları ve Avrupa Takım 3.lüğü kazandı.

Yarışmacılık yaşantısı sürerken Beden Terbiyesi Genel Müdürlüğü Antrenörlük sınavını kazanarak kondisyoner oldu.

Görev aldığı İstanbul T.C.D.D. Demirspor ve Ankara Silahlı Kuvvetler Gücü’nde çok sayıda şampiyon ve milli sporcu yetiştirdi.

Askerliğini, Çanakkale Savaşı ve Kıbrıs Barış Harekatında efsane olmuş Sarıkamış 57. Alay’da dağ komandosu olarak yaptı.

Askerlik bitiminde İstanbul Spor Akademisi İdari Müdürlük sınavını kazanarak Akademi’nin en genç müdürü olarak atandı. O yıllarda Marmara Üniversitesi’ne bağlı olmaksızın öğretime devam eden Akademi’de Fitness Departmanı’nı kurdu ve fitness çalışmalarının başlamasına öncü oldu.

1981 yılında yarışma için gittiği Avrupa’da kaldı. Londra’da yaşadığı 2 yıl boyunca Batı Avrupa’yı gezerek fitness merkezleri ve fitness sektörünü inceledi. Ülkeye döndükten sonra bu gözlemlerini, kendi birikimleri ve deneyimleri ile birleştirerek Türkiye’de fitness sektörünün oluşturulmasına katkıda bulundu.

O yıllarda Türkiye’de fitness henüz sektörleşmemişti, fitness merkezi tanımına uyabilecek tesisler bulunmuyordu.

Spor alışkanlığına sahip ve bilinçli spor yapan az sayıdaki kişinin devam ettiği birkaç küçük spor salonu vardı. Bu spor salonları, modern fitness merkezi olmamalarına karşın, büyük saygıyı hakeden ülkemizin ilk spor tesisleriydi.

Türkiye’de ilk fitness merkezini böyle bir ortamda açan Aliyar Söylerkaya, 25 yıla yakın bir sürede sektöre 6 tesis daha kazandırdı. Mesleki kariyerinde, tümü çok tanınmış fitness merkezleri ile fitness işletmeciliğinde birçok ilki başlattı.

Bu fitness merkezleri yıllar içinde onbinlerce kişi için vazgeçilmez spor ve sağlık ortamı oldu. Bugün camiada tanınan ve saygı gören birçok fitness işletmecisi, koordinatörü yada hocası ilk ciddi iş deneyimlerini Aliyar Söylerkaya’nın sektöre kazandırdığı bu işletmelerde yaşadı.

Türkiye’de fitness sektörü için adeta “okul” olan bu klüpler, birçok ilk’e ve yeniliğe imza attı.

Aliyar Söylerkaya, alışılmışın dışında sektöre çok sayıda fitness merkezini kazandırmasının doğal sonucu olarak, “Sağlıklı Yaşam İçin Spor” felsefesinin yaygınlaştırılmasında en geniş kitlelere ulaşan spor işletmecisi olmuştur.

Basında “Fitness İşletmeciliğinin Duayeni” olarak söz edilen Aliyar Söylerkaya, evli ve iki çocuk babasıdır.

%d blogcu bunu beğendi: